W największym stopniu powszechnym oraz zarazem wziętym rodzajem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się też inne metale w celu poprawienia właściwości, na ogół są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden i tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a głównym miejscem do tego jest naturalnie specjalna huta, gdzie produkuje się również inne typy stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest duża temperatura, którą otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W dziennym życiu, na dowolnym kroku napotykamy wiele rodzajów towarów stalowych, jest to materiał niezmiernie wytrzymały oraz zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, żeby zdobyć jeszcze o wiele bardziej wytrzymały stop, wykonuje się ulubiony proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych elementów fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym oraz zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Później pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą lub ewentualnie najwyższą. Poprzez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź też gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo popularna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje wiele gotowych artykułów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub też narzędziowym.

br>