Schludna wykładzina to istota biur, sklepów a również mieszkań oraz domów. To oznaka czystości, schludności i zdrowego podejścia do sprzątania. Jak najbardziej zabrudzona wykładzina to kompletne przeciwieństwo tych cech. Jeżeli chcemy, aby wykładzina lśniła czystością oraz stała się oparciem dla danego miejsca – trzeba o nią dbać.

Czyszczenie, porządkowanie, pranie, odkurzanie – to wszystko zda sprawdzian, jednakże jak nieraz czyścić wykładzinę? Jak o nią dbać? Postaramy się przedstawić w 5 krokach prace, jakie trzeba podejmować cyklicznie, by dbać o jakość wykładziny. Rady dla czyszczących wykładzinę: Pierwsza porada – systematyczność. Nie istotne, że szorujemy wykładzinę przez parę godzin. Jeżeli będziemy to robić nadmiernie nieczęsto – plamy zostaną na zawsze, a brud stanie się nieodłączną częścią podłogi, na której została położona wykładzina.

W następstwie tego nie wolno zaniedbywać harmonogramu prac. Należy prać wykładzinę co najmniej raz w tygodniu. Tudzież odkurzanie powinno odbywać się choć 3 razy w tygodniu. Druga wskazówka – pranie na mokro. To metoda, która powinna być praktykowana raz w tygodniu. W misce rozcieńczamy wodę wspólnie z sodą oczyszczoną bądź też specjalnym preparatem czyszczącym dywany. Wzburzamy, aż powstanie piana po czym nakładamy na wykładzinę oraz wyczekujemy do 10 minut. Po tym czasie najnormalniej w świecie odkurzamy dywan.

Aktywna piana nie jedynie pozbędzie się plam oraz zabrudzeń, jednakowoż także odświeży dywan oraz ożywi odcienie. Trzecia porada – pranie na sucho. Jeżeli mamy dywan, który dosyć długo schnie (chociażby shaggy), warto zaopatrzyć się w specjalne proszki, jakie wysypujemy na dywan oraz po kilku minutach odkurzamy – przetestuj, jak to robią profesjonaliści na firmy sprzątające. Zasada działania podobna, jak przy praniu na mokro, z tą różnicą, że w całym procesie nie bierze udziału woda.

Czwarta rada – korzystajmy z czystych ręczników. Do sprzątania dywanów nie przydadzą się używane szmatki lub zabrudzone ścierki. Tylko wetrzemy brud ze ścierek w dywan. Aby trud nie poszedł na marne, zawsze wypada czyścić dywan nowym zestawem ścierek. Piata rada – trzepmy wykładziny. Nie powinniśmy tego robić co tydzień. Wystarczy raz na kilka miesięcy, by zachować czystość.