W pewnych jednoznacznych momentach mieliśmy okazję być na halach. Są rozmaite rodzaje hal, w zależności od przeznaczenia wykorzystywane są do różnych celów. Mamy hale produkcyjne, magazynowe czy hale handlowe. Wszystkie one różnią się od siebie, chociaż bez wątpienia możemy odkryć także i cechy wspólne.

Interesują nas przeróżne rzeczy, które połączone są z halami. Czasami w największym stopniu ciekawi nas budowa hal, w pewnych sytuacjach zastanawiamy się nad totalnie innymi rzeczami, jakie w jakiś sposób są związane z halami, w jakich dawno temu byliśmy, które widzieliśmy – choćby w telewizji.

Sporo jest jakkolwiek hal nadzwyczaj znanych, o których mówi się bardzo niemało. Taka była na przykład okazała hala targowa w Katowicach, o jakiej mówiliśmy nie wyłącznie przy okazji tak obszernej oraz fatalnej w skutkach katastrofie budowniczej. Konstruowanie hal to duża inwestycja budownicza – chyba, iż zdecydujemy się na hale namiotowe do wynajęcia. Są inwestorzy, jacy pragną dorobić się właśnie na inwestowaniu w hale, na budowaniu coraz to innowacyjnych hal. I w dużej grupy przypadkach jest to inwestycja niesłychanie dochodowa.

Należy tylko analizować rynek, oceniać potrzeby oraz budować hale tam, gdzie są one potrzebne. Należy posiadać określony plan. Hale budowane są po to, by czemuś służyły. Jest to inwestycja, jaka musi być niesłychanie dogłębnie zaplanowana i przemyślana. Różnorodne są hale oraz służą rozmaitym rzeczom. Hale magazynowe w przedsiębiorstwach używane są jako magazyny. To naturalnie na nich gromadzi się wyprodukowany towar. W halach sprzedażowych dopełniane są transakcje kupna sprzedaży.

Handluje się tam przeróżnymi towarami. Są hale widowiskowo – sportowe, w jakich odbywają się imprezy masowe, w szeregu przypadków są to imprezy tematyczne związane z rywalizacją sportową, kulturą lub rozrywką. Wygląd hali, jej wielkości zależy w głównej mierze od jej przeznaczenia. Zupełnie inaczej wyglądają hale, jakie przeznaczone są na magazyny a inaczej te, na jakich odbywają się koncerty znanych gwiazd. Nieraz hale są przebudowywane, remontowane. W większości wypadków hala łączy nam się w głównej mierze z budynkiem, w jakim jest wiele miejsca. Hala to w szeregu przypadków jedno wielkie pomieszczenie, wielka sala, jaka służy jakimś celom.