Postacie kończące studia w zakresie jakim jest geodezja nie mają w naszym kraju kłopotów z zatrudnieniem. Fakt ten kojarzy się z ciągłym rozkwitem urbanizacji w stworzonym przez nas kraju. Skutkiem tego też kierunek ten jest niezmiernie modny wśród maturzystów stojących przed doborem uczelni wyższych. Firmy niezmiernie entuzjastycznie przyjmują do pracy osoby świeżo po studiach.

Dzieje się tak ze względu na fakt że biura geodezyjne na takich osobach przynajmniej przez pierwsze trzy lata są w stanie wiele zarobić. Kojarzy się to z obowiązkiem odbycia trzyletniego stażu przez studentów w fachowej firmie geodezyjnej w celu zdobycia licencji na samoistną pracę w zawodzie. W tym okresie firmy niezbyt troszczą się o nowych pracowników. W wielu przypadkach zatrudniają ich na mało interesujących warunkach wiedząc o tym że oraz tak nie odejdą bowiem gdzieś muszą zrobić wcześniej wymieniony staż.

Dopiero gdy trzy letni okres dobiega zakończenia proponowane są podwyżki i niemało ciekawsze perspektywy dalszej współpracy. Mimo to po tym okresie geodeci najczęściej decydują się na otworzenie własnej aktywności gospodarczej – na przykład geodeta iława. Wielu chcących pozostać geodetami napawano zastanawia się jak wygląda sylwetka geodety. Osobo zajmująca się tą dziedziną jaką jest geodezja musi wykazywać się przede wszystkim wielkim opanowaniem. Jest to jedna z istotniejszych cech jaką powinien posiadać prawdziwy geodeta z uwagi na fakt iż w czasie wykonywania pracy w szeregu przypadków są w stanie przeszkadzać nam różne rzeczy takie jak na przykład warunki atmosferyczne. Łatwość wytrącenia się z równowagi może doprowadzić do w zasadzie istotnych skutków jakimi może być błąd w trudnych obliczeniach.

Kolejnym bardzo ważnym detalem jest zdolność koncentracji. Jest ona istotna gdyż nieraz bywa tak że prace wykonuje się w głośnych i ruchliwych miejscach na przykład przy drogach czy w centrach miast. Wielkim pozytywem w szczególności u geodetów chcących posiadać własną działalność gospodarczą jest wspaniała organizacja własnego czasu. Zezwala ona na płynne oraz terminowe wykonywanie zleceń. Warto także żeby figura będąca geodetą nie była zachłanna i nie brała zanadto obszernej ilości zleceń, przynajmniej na początku. Zmęczenie może doprowadzić do istotnych pomyłek.